Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?W czasach, kiedy cena prądu ciągle wzrasta, coraz więcej osób szuka oszczędności. Ograniczenie używania energii elektrycznej to świetny pomysł, jednak istnieje lepsza droga do obniżenia rachunków. Nie trzeba chodzić ciągle po domu i gasić światło. Nie trzeba nawet rezygnować z oglądania telewizji czy korzystania z komputera. Rozwiązaniem problemu jest bowiem instalacja paneli fotowoltaicznych.

Koszty energii elektrycznej bardzo mocno obciążają portfele Polaków. A to nie koniec. Przed nami kolejne podwyżki cen prądu. Nowe zasady naliczania opłat i wejście w życie nowej opłaty mocowej podniosą roczne koszty energii elektrycznej średnio o 100 zł. W związku z systematycznymi podwyżkami, większość polskich rodzin zaczęła na poważnie rozważać posiadanie przydomowego systemu fotowoltaicznego.

Wysokie ceny prądu w Polsce spowodowane są wydobyciem i wykorzystaniem węgla na wysoką skalę. Inne kraje europejskie już od wielu lat inwestują w różnorodne, zielone źródła energii. Koszty polityki energetycznej w Polsce są bardzo wysokie. W ciągu zaledwie kilku lat, opłata za emisję CO2 wzrosła pięciokrotnie. Produkcja tony dwutlenku węgla przez polskie elektrownie wytwarza 1 megawatogodzinę. Kto za to wszystko płaci? Oczywiście zwykli użytkownicy prądu, czyli my. Perspektywy na najbliższą przyszłość nie napawają optymizmem. Według szacunków ekspertów, opłata za CO2 wzrośnie ponad dwukrotnie.

Fotowoltaika – technologia przyszłości. Ale czy dla każdego?

Popularność paneli fotowoltaicznych rośnie w Polsce z każdym rokiem. Mimo, że technologia fotowoltaiczna jest już stosowana od kilkudziesięciu lat, w Polsce nadal można ją nazwać technologią przyszłości. To technologia, która jest świetnie dopracowana i korzystna dla użytkownika. Prawdziwy „boom” na fotowoltaikę przypadł w Polsce na lata 2019-2020. Wystarczy przejść się po osiedlu, a zauważymy, że coraz więcej sąsiadów posiada instalację fotowoltaiczną. To rodzi również świetną okazję do skorzystania z wiedzy ich użytkowników.

No dobra, nadszedł w końcu moment, że również i my chcemy posiadać instalację fotowoltaiczną. I tutaj pojawia się pytanie: czy każdy może sobie pozwolić na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Jest jeden warunek. Połacie dachowej nie mogą być skierowane na północ. Tylko w tym kierunku nie można montować fotowoltaiki. Dzisiejsza technologia mocowania paneli umożliwia montaż instalacji także w przypadku mocno skomplikowanej konstrukcji dachu. Jeśli dach nie będzie właściwym miejscem do wykonania systemu, wówczas istnieje możliwość zamontowania instalacji na gruncie. Panele fotowoltaiczne w takiej sytuacji działają tak samo jakby były zamocowane na dachu.

Jak działa fotowoltaika?

Jak działa fotowoltaika?
solare Stromerzeugung

Zanim zlecimy montaż paneli fotowoltaicznych w naszym domu lub firmie, poznajmy podstawowe zasady działania takiej instalacji. Działanie systemu fotowoltaicznego nie jest wcale tak skomplikowane, jak może się to początkowo wydawać. Głównym uczestnikiem procesu jest krzem, czyli półprzewodnik i podstawowy składnik ogniw fotowoltaicznych, który „wchłania” promienie słoneczne. Oddziałując na elektrony, krzem wprawia je w ruch. Instalacja PV tworzy obwód elektryczny, gdzie krążą elektrony. Tak wyprodukowany prąd stały nie może być bezpośrednio użytkowany. Jest on najpierw kierowany do inwertera, który zmienia prąd stały w energię zmienną. Elementami niezbędnymi w budowie paneli PV są ogniwa fotowoltaiczne.

Istotnym jest fakt, że panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, nawet w Polsce, gdzie występuje stosunkowo mniejsze nasłonecznienie niż w innych krajach europejskich. Instalacja fotowoltaiczna nie tylko przynosi znaczne oszczędności, ale także pozwala na niezależność energetyczną. Dzięki licznym ulgom i dofinansowaniom, inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się średnio w przeciągu 7-10 lat. Dobrze wykonana instalacja gwarantuje sprawne działania przez co najmniej 25 lat, a niekiedy nawet 40. Jednorazowa inwestycja zapewnia bezpieczeństwo rodziny na wiele lat. Warto być „eko”, jest to coraz bardziej popularne. Korzystając z energii naturalnej, dbamy nie tylko o nasze portfele, ale również nie produkujemy CO2 oraz innych zanieczyszczeń.

 

Dodaj komentarz