Kotły kondensacyjne Ariston: ceny najlepszych modeli

Apoche setki lat temu, ludzie dali by rękę i nogę, aby mieć centralne ogrzewanie w domach. Wyobraź sobie kłopot, aby zapalić drewnem i węglowy ogień w każdym oddzielnym pomieszczeniu, aby twój dom był ciepły. Główną ideą centralne ogrzewanie-to bardzo proste: masz kotła (pieca łatwy w obsłudze, działa od gazu) w jednym miejscu, pod ręką, jak twojej kuchni lub łazienki i korzystanie z wody, przejście od elektrycznego pompy do transportu ciepła do grzejników we wszystkich innych pokojach. Jest prosty, łatwy, skuteczny, a także sprawia, że zimowe dni przyjemnością!

Zdjęcie: typowy kocioł gazowy do centralnego ogrzewania. Duża rura wychodząca z góry, to komin. Rury ciepłej i zimnej wody oraz gazu trafiają do kotła poniżej. Gazowe strumienia i wymienniki ciepła są ukryte pod białą pokrywą, ale można zobaczyć, jak oni pojawiają się na zdjęciach poniżej.

Co sprawia, że kocioł działa?

Zdjęcie: gazowe strumienia wewnątrz kotła zapalają się, aby podgrzać wodę. Gaz świeci na niebiesko, gdy ma odpowiednią ilość tlenu. Jeśli świeci się na żółto, za mało tlenu, a twój kocioł może stworzyć zagrożenie toksyczny gaz, zwany tlenkiem węgla. Dlatego zawsze należy mieć detektor tlenku węgla gdzieś obok z gazowym kotłem.Co sprawia, że kocioł działa?

Po prawej: to bardzo stary zespolony kocioł gazowy Chaffoteaux zdjętą pokrywą. Na zdjęciu na pierwszym planie moduł pokazuje, gdzie znajdują się gazowe strumienia (w dolnej części) i jak przekazują energię cieplną w główny urządzenie, w górnej części.

Kocioł jest najważniejszą częścią systemu centralnego ogrzewania. To wygląda jak wielki pożar, który ma ciągły strumień gazu, który płynie w niego z rury, która idzie w gazociąg w ulicy. Gdy chcesz ogrzać swój dom, włącz kocioł za pomocą elektrycznego przełącznika . Zawór otwiera się, gaz dostaje się do komory spalania, zapieczętowaną w kotle przez wiele mniejszych strumieni, i system elektrycznego zapłonu włącza je. Gazowe strumienia grają na wymienniku ciepła podłączonego do rury, która przenosi zimnej wody. Wymiennik ciepła odbiera energię cieplną od gazowych strumieni i podgrzewa wodę do czegoś w rodzaju 60 ° C (140 ° F).
Rura wodociągowa w rzeczywistości stanowi niewielką część ogromny ciągłego łańcucha rurociągu, który biegnie wokół domu. Przemieszczaj się po kolei z każdego grzejnika na gorącą wodę,a następnie wróć do kotła. W miarę, jak woda przepływa przez chłodnice, wydziela część swojego ciepła i ogrzewa pomieszczenia po kolei. Kiedy znów wraca do kotła, jest trochę chłodzi. Dlatego kocioł musi nadal strzelać: aby woda była wystarczająco wysoka, aby ogrzać swój dom. Pompa wody wewnątrz kotła (lub bardzo blisko niego) utrzymuje wodę, która płynie wokół obwodu rurociągów i grzejników.

Jak działa domowy grzejnik?

Możemy myśleć o scentralizowanego systemu ogrzewania jak nieprzerwanego łańcucha, który przenosi gorącą wodę z kotła, po kolei wszystkie grzejniki, a następnie ponownie temu, aby zebrać więcej ciepła. W praktyce schemat jest zwykle trudniejsze i bardziej skomplikowane niż to. Zamiast tego, urządzenia serii (z wodą, która płynie po kolei na każdy radiator), nowoczesne systemy mają prawdopodobnie „pnie” i „gałęzie” równolegle (z różnych grzejnika zasilanie od zwykłej rurze), ale do tego wyjaśnienia, idę, aby zachować rzeczy proste. Woda stale zamknięte wewnątrz systemu (jeśli nie дренирована do obsługi); ta sama woda krąży w domu na co dzień. Oto jak to działa:

Gaz ziemny wchodzi w twój dom z rury na zewnątrz. Całe ciepło, które ogrzewa twój dom, przechowywane w chemicznej formie wewnątrz gazu.Kocioł spala gaz do produkcji gorących strumieni, które działają na wymienniku ciepła (w istocie, rura wody, która składa się do tyłu i do przodu kilka razy przez gazowe strumienia, aby zebrać maksymalną ilość ciepła). Energia cieplna gazu jest przekazywana wodzie.

Elektryczna pompa wypycha ogrzana woda przez system.

Woda przepływa wokół zamkniętego obiegu wewnątrz każdego grzejnika, wchodząc z jednej strony i pozostawiając od siebie. Ponieważ każdy grzejnik emituje ciepło, woda jest zimniejsza, gdy opuszcza chłodnica, który nie jest wliczony w cenę. Po tym, jak przeszedł przez wszystkie grzejniki, woda znacznie ostygła i musi wrócić do kotła, aby zebrać więcej ciepła. Widać, że woda faktycznie jest tylko urządzenie do transportu ciepła, która zbiera ciepło z gazu w kotle i uwalnia część każdego grzejnika w kolejce.Elektryczna pompa wypycha ogrzana woda przez system.

Pompa jest wystarczająco silny, aby wcisnąć wodę na piętro przez grzejniki tam.
Termostat zamontowany w pomieszczeniu, kontroluje temperaturę i wyłącza kocioł, gdy jest wystarczająco gorący, ponownie włączając kocioł, gdy pomieszczenie jest zbyt zimno.
Spaliny z kotła wychodzą z małej lokomotywy, zwanego kominów i rozwiewa się w powietrzu.
Jak działa domowy grzejnik?
Jak pomagają termostaty?
Zdjęcie: elektryczny termostat. Wystarczy ustawić żądaną temperaturę (w stopniach Celsjusza) i termostat włączy i wyłączy kocioł, aby temperatura w pomieszczeniu była w przybliżeniu stała.

Podstawowy system, podobny do tego, w pełni kontrolowany ręcznie: musisz ją włączyć i wyłączyć, kiedy czujesz zimno. Większość ludzi ma systemu ogrzewania z elektronicznymi programistów, które automatycznie zawierają kocioł w określonych godzinach dnia (zwykle nieco wcześniej, niż wstać rano i tuż przed przyjściem z pracy). Alternatywnym sposobem kontroli nad kotłem jest obecność termostatu na ścianie w salonie. Termostat wygląda na thermometroincrociati z przełącznikiem elektrycznym: gdy temperatura spada zbyt wiele, termostat włącza i włącza się obwód elektryczny; gdy temperatura wzrasta, termostat wyłącza obwód. Następnie termostat włącza kocioł, gdy pomieszczenie jest zbyt zimno i znowu wyłącza go, gdy robi się dość ciepły.

Jak działają grzejniki?

Zdjęcia: chłodnica z ciepłą wodą-to po prostu miedziana rurka, wielokrotnie gięte pod kątem, aby produkować powierzchnię grzewczą z maksymalną obszarem. Przewodzenia ciepła następuje za potargane liniami. Woda wchodzi i wychodzi przez zawory na dole.

Wiele osób myli grzejniki z ciepłą wodą i myślą, że mogą pracować w różnych temperaturach. Chłodnica-to tylko rury miedziane, pochylił się tam iz powrotem 10-20 razy lub tak, aby stworzyć dużą powierzchnię, przez którą ciepło może dostać się do pokoju. Jest on w całości lub całkowicie wyłączony: z natury nie może być zainstalowana w różne temperatury, bo gorąca woda płynie, czy nie. Z prostym systemem centralnego ogrzewania każdy grzejnik posiada podstawowy śruba zawór na dnie. Jeśli wsunąć śrubę, należy wyłączyć grzejnik: zawór zamyka się, a gorąca woda przepływa bezpośrednio przez dolną rurę, całkowicie pomijając górną część chłodnicy. Obrócić śrubę i włącz chłodnica, pozwalając wodzie przepływać wokół niego. W tym przypadku radiator jest włączony.

Jak pomagają termostatyczne zawory grzejników?

Zdjęcie: termostatyczne zawory zainstalowane na grzejnikach, mogą pomóc ci bardziej efektywnie ogrzewać twój dom, oszczędzając energię i pieniądze.

Termostatyczne zawory (czasami zwane TRV), zainstalowane na grzejnikach, zapewniają większą kontrolę temperatury w poszczególnych pomieszczeniach w domu i pomagają zmniejszyć zużycie energii wykorzystywanej kotłem, oszczędzając pieniądze. Zamiast tego, aby mieć wszystkie baterie w domu, które działają dokładnie tak samo, aby spróbować dostać się do tej samej temperatury, możesz mieć swój kącik i w łazience (na przykład) jest ustawiony, aby być najbardziej ciepłej sypialni (lub pomieszczenia, które chcesz zachować świeże). Jak działają klapy chłodnicy? Przy pierwszym włączeniu ogrzewania kocioł na stałe zapala się, i wszystkie grzejniki z zaworami szybko zapalają się przy maksymalnej temperaturze. Następnie, w zależności od tego, ile zainstalowałeś zawory, zaczynają się wyłączać, aby kocioł opadał rzadziej. To zmniejsza temperaturę ciepłej wody przepływającej przez grzejniki i sprawia, że czują się trochę świeżego.

Na zaworach grzejników są dwa ważne punkty. Po pierwsze, nie zaleca się ich do pokoju, gdzie masz swój termostat z głównej ściany, bo będą pracować, aby naprzeciw siebie: jeśli ścienny termostat wyłącza kocioł, termostat zaworu chłodnicy spróbuje ponownie go włączyć, a wręcz przeciwnie! Po drugie, jeśli masz połączone pokoje z termostatami, zainstalowanymi w różnych temperaturach, zachowaj drzwi zamknięte. Jeśli masz świeże pokój z niskim zaworem podłączonym do gorącej pokoju z podniesioną klapą, chłodnica w gorącym pokoju będzie pracować w godzinach nadliczbowych, aby ogrzać nawet świeże pokoju.

Jak pomagają termostatyczne zawory grzejników?

Większość kotłów gazowych oraz dwukrotnie podgrzewacze wody. Niektóre (kotły pod gołym niebem) gorąca woda przechowywana w zbiorniku; inne (kombinowane kotły ) ciepła woda na żądanie. Jak działają kombinowane kotły? Zazwyczaj mają dwa niezależne wymiennika ciepła. Jeden z nich przenosi słuchawkę przez grzejniki, a drugi przenosi podobną rurkę przez nalewanie gorącej wody. Po włączeniu kranu gorącej wody (kran), otworzyć zawór, który umożliwia napełnianie wody. Woda jest zasilany przez sieć rur, które prowadzą do kotła. Gdy kocioł odkrywa, że otworzył kran, strzela i podgrzewa wodę. Jeśli jest to kocioł do centralnego ogrzewania, to zazwyczaj musi wstrzymać centralne ogrzewanie, podgrzewanie ciepłej wody, bo on nie może zapewnić wystarczającą ilość ciepła do wykonywania tych prac jednocześnie. Dlatego możesz czuć włączanie i wyłączanie niektórych kotłów po włączeniu dźwigów, nawet jeśli są już włączone do zasilania centralnego ogrzewania.

Pracy: jak działa typowy zespolony kocioł za pomocą dwóch oddzielnych wymiennika ciepła. Gaz pochodzi z tuszem rury (1) do palnika wewnątrz kotła (2), które serwuje Pierwotny wymiennik ciepła (3). Zwykle, gdy jest aktywowany tylko centralne ogrzewanie, to podgrzewa wodę, циркулируя wokół grzewczej łańcucha (4), zgodnie z żółtego kropkowaną drodze przez grzejniki (5), przed powrotem do garnka z zimną wodą (6). Ciepła woda produkowana jest z oddzielnego źródła zimnej wody przepływającej w kocioł (7). Po włączeniu kranu ciepłej, zawór (8) w celu odprowadzenia wody gorącej wpływającej z wymiennika pierwotnego (3) przez wymiennik wtórny (9), który podgrzewa wodę zimną, pochodzących od zewnętrznego źródła zasilania (7), i podaje go do miksera (10), wykonując po drodze przerywana pomarańczowy.

Co to kotły kondensacyjne?

Kotły gazowe pracują spalaniem: one spalają węgiel paliwa z tlenem do produkcji dwutlenku węgla i pary wodnej spalin, które uciekają przez jakiś komin od góry lub z boku, zwany komin . Problem z tym projektem polega na tym, że dużo ciepła może odejść ze spalinami. I uciec od ciepła oznacza wydaną energię, która kosztuje. W innym typie systemu znanego jako kocioł kondensacyjny, spaliny przechodzą przez wymiennik ciepła i ogrzewa zimną wodę, возвращающуюся od grzejników, pomagając podgrzewać ją i zmniejsza pracę, którą musi wykonać kocioł. Kotły kondensacyjne, takie jak ten, mogą być skuteczne w ponad 90 proc. (ponad 90 procent energii, pierwotnie pochodzących w gaz, przekształcane są w energię elektryczną do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody), ale są nieco trudniejsze i droższe. Mają też co najmniej jedną istotną wadą projektu. Kondensacja spalin wytwarza się wilgoć, która jest zwykle nieszkodliwe łączy się przez cienką rurkę. Jednak z zimna wilgoć może zamarznąć w środku rury i spowodować zatrzymanie całego kotła, co doprowadzi do drogiego opinii do naprawy i ponownego uruchomienia.

Pracy: jak działa nowoczesny kocioł kondensacyjny. Po lewej: w tradycyjnym (bez kondensacji) kotle gorące spaliny opuszczają komorę spalania przez komin (1), który pomaga wentylator elektryczny (nie pokazano); biorą ciepło z nimi, zmniejsza sprawność kotła o jedną trzecią. Po prawej: w dzisiejszym kotle spaliny przechodzą przez dodatkowy wymiennik ciepła (2), który pochłania dużą część swojej energii cieplnej i przepuszcza ją przez zimną wodę, возвращающуюся od grzejników. To jest to, co sprawia, że kocioł kondensacyjny tak skuteczne. Bardziej zimne spaliny wychodzą przez komin tradycyjny sposób (3), a wilgoć wytwarzana przez kondensację, spływa ich poprzez oddzielny przewód (4).

Czy można sterować kotłem z innym paliwem gazowym?
Myślisz, do systemów grzewczych i klimatyzacyjnych, jak gdyby były na dwie części, kotła i grzejników, i można zobaczyć, że jest to stosunkowo łatwo przełączać się z jednego rodzaju kotła na inny. Na przykład, możesz usunąć swój kocioł gazowy i zastąpić go prądem lub olejowym kotłem, jeśli zdecydujesz się wybrać na ten pomysł. Wymiana grzejników-to bardziej skomplikowana operacja, nawet dlatego, że są one pełne wody! Kiedy słyszysz, jak hydraulicy mówią o „rozładunku systemu”, to znaczy, że będą musieli opróżniać wodę z grzejników i rur grzewczych, aby mogli otworzyć obwód ogrzewania, aby pracować nad nim.

Najbardziej nowoczesne systemy centralnego ogrzewania wykorzystują elektryczna pompa do gorącej wody do grzejników i z powrotem do kotła; nazywane są one w pełni перекачиваемыми . Prostszy i bardziej stary projekt, zwany grawitacyjnej system, wykorzystuje grawitacyjny siłę i konwekcja do poruszania się wody wokół konturu (gorąca woda ma mniejszą gęstość niż zimna, więc ma tendencję do podnoszenia rur, tak samo, jak gorące powietrze wznosi się nad chłodnicą ). Zazwyczaj system z zasilaniem grawitacyjnym mają zbiornik zimnej wody na górnym piętrze domu (lub na strychu), kocioł na parterze i cylinder gorącej wody znajdujące się między nimi, który zapewnia ciepłą wodę dla dźwigów (żurawi ). Jak sama nazwa wskazuje, pół-перекачиваемые systemy wykorzystują mieszanka grawitacji i elektrycznego pompy.

Dodaj komentarz