Fotowoltaiczne balkon: koszt i wydajność

Fotowoltaiczne balkon: koszt i wydajnośćTypowa instalacja fotowoltaiczna wymaga dostępu do prywatnego dachu i dużego budżetu. Czy jednak nie uda się ominąć tych przeszkód, instalując małe panele słoneczne podłączone do niskonapięciowej sieci dystrybucji prądu stałego na parapetach i balkonach? Aby przetestować tę teorię, zdecydowałem się wykorzystać energię słoneczną w domowym biurze Low-tech Magazine w Hiszpanii i pisać moje artykuły poza siecią.

Panele słoneczne stały się tańsze i bardziej wydajne w ostatnich latach, ale są dalekie od uniwersalnego rozwiązania, nawet w regionach słonecznych. Jednym z powodów jest to, że typowa instalacja fotowoltaiczna (FV) jest nadal poza budżetem wielu osób. Średnia cena mieszkaniowego systemu fotowoltaicznego o mocy 5 kW, zbudowanego w 2014 r., wahała się od 11 000 USD w Niemczech do 16 450 USD w USA. [1, 2] około połowa tej kwoty odnosi się do kosztów instalacji. [3]

Drugą przeszkodą dla energii słonecznej jest to, że nie wszyscy mieszkają w domu jednorodzinnym z dostępem do prywatnego dachu. Ci, którzy mieszkają w budynkach wielorodzinnych, mają niewielkie szanse na uzyskanie energii słonecznej za pomocą konwencjonalnego systemu zamontowanego na dachu. Również w budynkach wielorodzinnych dach szybko stanie się zbyt ciasny, aby pokryć zużycie energii elektrycznej przez wszystkich mieszkańców, problem, który staje się większy, im więcej pięter w budynku. Wreszcie, Typowa instalacja słoneczna jest problematyczna, gdy wynajmujesz miejsce, niezależnie od tego, czy jest to dom, czy mieszkanie.

Jestem jedną z tych osób, które napotykają każdą z tych przeszkód: mieszkam w mieszkaniu, wynajmuję mieszkanie i nie mam budżetu na zwykły układ słoneczny. Jednak dostaję dużo światła słonecznego. Moje mieszkanie znajduje się w pobliżu Barcelony w Hiszpanii, miasta o średnim nasłonecznieniu prawie 1700 kWh / m2 / rok (co jest również średnią w USA). Ponadto apartament o powierzchni 60 m2 posiada balkon i wszystkie okna wychodzą na południowy zachód i nie ma cienia z drzew ani innych budynków.

widok z mojego biura Zasilany Energią Słoneczną

widok z mojego biura Zasilany Energią SłonecznąWidok z mojego domowego biura.

Warunki te pozwalają mi przetrwać zimę bez systemu grzewczego, polegając wyłącznie na cieple słonecznym i bieliźnie termicznej. Ciepła woda jest dostarczana z kotła słonecznego, który został zainstalowany przez właściciela. Ubrania są suszone na balkonie. Podczas gdy majstrowałem z panelami słonecznymi do projektu artystycznego, wpadłem na pomysł: ze Słońcem już zasilającym tak dużo mojej przestrzeni życiowej, czy nie byłoby możliwe zebranie energii słonecznej z parapetów i balkonu i odłączenie mojego mieszkania od sieci elektrycznej? Taka instalacja fotowoltaiczna rozwiązałaby moje problemy:

Nie potrzebuję dostępu do dachu.

Sam mogę zainstalować system, co czyni go znacznie tańszym.
Mogę zabrać ze sobą instalację słoneczną, jeśli przeniosę się gdzie indziej.
Oczywiście najważniejsze pytanie brzmi, czy taki niekonwencjonalny Układ Słoneczny może generować niezbędną energię elektryczną. Jako pierwszy eksperyment zdecydowałem się zasilić moje domowe biuro o powierzchni 10 m2 panelami słonecznymi umieszczonymi na parapecie o długości 2,8 m, który biegnie wzdłuż okien biura i sąsiedniej sypialni.

Biuro W Domu Zasilany Energią Słoneczną
Nie potrzebuję dostępu do dachu.Okno w moim biurze jest dość małe (1,5 m2, zajmuje tylko połowę jednej ściany). Jednak w sypialni, która od wielu lat jest oświetlona trzema lampami IKEA Sunnan, nie ma potrzeby stosowania energii elektrycznej. W związku z tym pełny parapet jest dostępny do zasilania domowego biura. Oferuje wystarczająco dużo miejsca na pięć paneli słonecznych o mocy 10 W każdy, dostarczając mi 50 watów energii słonecznej. Balkon będzie służył do wyżywienia reszty mieszkania, a plany tego drugiego projektu są przedstawione na końcu tego artykułu.

Po umieszczeniu ich na parapecie panele są rano zacienione przez sam budynek. Otrzymują bezpośrednie działanie promieni słonecznych od około 10 rano do 5 wieczorem w środku zimy (w sumie 7 godzin), a od około 1 po południu do 9 wieczorem w środku lata (w sumie 8 godzin). Tak więc maksymalna produkcja energii wynosi około 400 Wh dziennie.

Panele słoneczne są połączone równolegle i połączone z regulatorem ładowania słonecznego i 550 Wh akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Zakładając 33% głębokości rozładowania (DoD) i 80% wydajności baterii w obie strony, daje mi to maksymalny zapas energii około 150 Wh.

Dodaj komentarz