Enea - opinie i recenzja

Enea – opinie i recenzja

Enea - opinie i recenzjaChcąc osiągnąć jak najwyższy poziom wydajności instalacji fotowoltaicznej należy przede wszystkim zadbać o to, by była ona odpowiednio zaprojektowana, a następnie zainstalowana. Zastanawiasz się, czy Enea zapewni Ci najwyższą jakość i sprosta Twoim oczekiwaniom? Zapoznaj się z informacjami w tym poradniku i dowiedz się, jak skorzystać na ofercie Enea.

Fotowoltaika Enea – dla kogo?

Na początku musisz wiedzieć, że oferta fotowoltaiki od Enea nie jest skierowana dla wszystkich. Skorzystać z niej mogą wyłącznie te osoby, które są klientami firmy, przyłączonymi do jej sieci. Ponadto, osoba chcąca skorzystać z oferty musi dysponować odpowiednim miejscem, choć tutaj nie jest to aż tak dużym zaskoczeniem.

Aby możliwy był montaż paneli fotowoltaicznych potencjalny klient musi dysponować nieruchomością z działką, w tym domem. Enea nie wykonuje instalacji na balkonach. Jednak posiadając odpowiednie miejsce klient może się zdecydować na montaż instalacji na dachu bądź gruncie.

Enea – instalacja fotowoltaiczna krok po kroku

Każdy, kto spełnia ww. kryteria może skorzystać z oferty Enei. Aby móc korzystać z czystej energii konieczne będzie przejście kilku prostych kroków:

Krok 1 – złóż wniosek na stronie Enea

Złożenie wniosku nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Na tym etapie klient jest proszony o podanie podstawowych danych kontaktowych oraz informacji dotyczących planowanej instalacji, tj. gdzie ma być zamontowana oraz ile średnio energii zużywa gospodarstwo domowe/firma. Informacje te są niezbędne do przygotowania wstępnej oferty.

Krok 2 – przedstawienie oferty

Konsultant Enea kontaktuje się w celu przedstawienia oferty wstępnej. Na tym etapie klient dowie się, jak mniej więcej będzie się kształtowała cena, jakie są dostępne metody finansowania oraz jakie podzespoły będą wykorzystywane w danej instalacji.

Krok 3 – akceptacja/negocjacje

Jeżeli przedstawiona oferta zostanie zaakceptowana, wówczas można przejść do podpisania umowy oraz umówienia terminu instalacji. Może się jednak okazać, że na etapie przedstawiania oferty pojawią się jakieś nowe pomysły, wówczas możliwe jest ponowne dostosowanie umowy tak, by spełniała wymagania klienta.

Krok 4 – montaż

Za montaż instalacji fotowoltaicznej od Enea odpowiedzialny jest HelioExpert. Termin wykonania instalacji jest ustalany podczas podpisywania umowy, a czas trwania montażu instalacji jest uzależniony od jej wielkości. Enea zapewnia przy tym, że zwykle trwa on od 1 do 3 dni.

Krok 5 – podłączenie do sieci energetycznej

Jako że oferta kierowana jest wyłącznie do osób posiadających przyłączenie do sieci Enea, etap ten jest maksymalnie uproszczony. Firma oferuje kompleksowe wsparcie w tym zakresie, umożliwiając sprawną realizację usługi.

Krok 6 – dofinansowanie

Dla zapewnienia kompleksowej obsługi Enea oferuje również wsparcie w zakresie pozyskiwania dofinansowania, w tym w ramach programu „Mój Prąd”. Wsparcie w opracowaniu dokumentacji jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala uniknąć niedopełnienia prostych formalności, które mogą skutkować odrzuceniem wniosku.

Poziom cen w Enea

Enea na swojej stronie internetowej nie wskazuje szczegółowych informacji dotyczących poziomu ceny instalacji. Wynika to w głównej mierze z indywidualnego podejścia do klienta, przez co szczegółowe ceny są podawane dopiero na etapie opracowania oferty wstępnej. Jednak warto przy tym zaznaczyć, że HelioExpert, który zajmuje się instalacją dla Enei przygotował dwa warianty, które kształtują się następująco:

  • 4,31 kW – panele (12 szt.) LongiSolar 360 Wp – cena 25 210,00 zł
  • 4,42 kW – panele (13 szt.) VISOLAR-1340W – cena 26 802,00 zł

W obu wariantach zastosowano falownik HUAWEI 2000-4KTL-MO, które charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością, powyżej 90% oraz przejrzystym interfejsem i systemem zabezpieczeń – ogranicznikami przepięć.

Średnia cena rozwiązań proponowanych przez Enea dla 1 kW wynosi ok. 5949 zł, co mieści się w górnej granicy cen rynkowych (4500-6500zł). Jednak warto przy tym zaznaczyć, że w koszt ten wchodzą kompleksowe usługi dodatkowe, takie jak projekt, wykonanie instalacji oraz przygotowanie dokumentacji.

Możliwości finansowania

Podobnie, jak w przypadku pozostałych przedsiębiorstw specjalizujących się w instalacjach OZE również w Enei możemy zdecydować się na różnorodne formy finansowania. Poza płatnością gotówkową klienci mogą się zdecydować na opcję ratalną, choć tutaj klient musi radzić sobie samodzielnie, ponieważ firma obecnie nie współpracuje z żadnym bankiem. Warto więc samodzielnie udać się do banku w celu ustalenia dogodnych warunków finansowania.

Co więcej, osoby zainteresowane zakupem instalacji fotowoltaicznej w Enei mogą skorzystać z różnorodnych dofinansować, które pozwolą znacząco obniżyć koszty. Enea oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie przygotowania dokumentacji, co znacząco ułatwi proces ubiegania się o dofinansowanie. Oprócz programu „Mój Prąd” osoby zainteresowane ofertą mogą zapoznać się z możliwościami, jakie dają Regionalne Programy Operacyjne.

Ofertę Enei z pewnością wyróżnia fakt, że firma oferuje różnorodne akcje promocyjne, a także honoruje Kartę Dużej Rodziny, uprawniając jej posiadaczy do uzyskania rabatu na poziomie nawet 1750 zł w przypadku instalacji o mocy do 10 kW.

Oferta Enea z pewnością jest godna uwagi. Jednak nie ukrywamy, że naszym zdaniem przedsiębiorstwo aktywnie działające w przemyśle energetycznym powinno skupić się na dopracowaniu oferty tak, by faktycznie wyróżnić się na tle konkurencji. Ciekawym rozwiązaniem jest z pewnością możliwość obniżenia ceny instalacji dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Jest to swego rodzaju ukłon w stronę klientów.

Jednak aby oferta Enei mogła się faktycznie wybić na rynku firma nie powinna ograniczać się wyłącznie do swoich dotychczasowych klientów. Taka niewielka zmiana z pewnością pomogłaby przedsiębiorstwu zbudować naprawdę silną pozycję na rynku.