Ranking firm fotowoltaicznych

Ranking firm fotowoltaicznych

Ranking firm fotowoltaicznych Rosnąca świadomość konieczności wdrażania rozwiązań proekologicznych sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii. To przyczyniło się do dynamicznego napływu przedsiębiorstw specjalizujących się w instalacji paneli fotowoltaicznych. Niestety jakość realizacji części z nich pozostawia wiele do życzenia, co można zaobserwować po analizie opinii niezadowolonych klientów.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z informacjami na temat wybranego przedsiębiorstwa. W poniższym artykule wskażemy, na co warto zwrócić uwagę wybierając najlepszego wykonawcę. Dodatkowo wskażemy naszym zdaniem najlepsze firmy, które warto wziąć pod uwagę decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze firmy fotowoltaicznej?

Inwestycja w odnawialne źródła energii wymaga sporych nakładów finansowych, dlatego tak ważne jest, by przed wybraniem tej, na której usługi się zdecydujemy, dokładnie zapoznać się z opiniami. Branża fotowoltaiczna na rynku polskim stale jest w fazie rozwoju, a jej intensywniejszy wzrost zauważalny jest od 5 lat. Widmo zbliżającego się kryzysu klimatycznego sprawiło, że również nierzetelni przedsiębiorcy próbują swoich możliwości na rynku. Na co więc zwracać uwagę, przy wyborze wykonawcy?

Doświadczenie i kwalifikacje

Wysoki wpływ na jakość realizacji ma posiadane przez daną firmę doświadczenie. Im jest ono większe, tym pewniej uzyskasz usługę najwyższej jakości. Pamiętaj przy tym, że doświadczenia nie należy liczyć tylko w latach prowadzenia działalności. Przede wszystkim sprawdź, ile instalacji dana firma wykonała na przestrzeni lat. Taka wiedza pozwoli ci znacznie lepiej zweryfikować poziom doświadczenia danego przedsiębiorcy.

Ponadto, przed podpisaniem umowy z wykonawcą dokładnie zweryfikuj kwalifikacje zatrudnianego personelu, w tym posiadane certyfikaty. Jest to szczególnie ważne, ponieważ od tego, jak zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna zależy jej wydajność oraz bezpieczeństwo.

Gwarancja jakości i żywotności

Instalacja paneli fotowoltaicznych, choć niewątpliwie kosztowna, jest inwestycją na wiele lata. Właśnie dlatego, szukając odpowiedniego wykonawcy warto zwrócić uwagę na to, jak długiej gwarancji udziela. Im gwarancja będzie dłuższa, tym większe prawdopodobieństwo, że sama instalacja okaże się pewniejsza.

Zwykle, przedsiębiorstwa specjalizujące się w montażu paneli fotowoltaicznych oferują 25 letnią gwarancję na panele oraz do 15 lat na falowniki. Różnice pojawiają się jednak, w przypadku gwarancji dotyczącej samego montażu i wynoszą od 2 do nawet 25 lat. Decydując się na usługę z krótkim terminem gwarancji warto przed zawarciem umowy zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ubezpieczenia.

Zakres oferowanych usług

Wysokie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii sprawiło, że liczne firmy oferują różnorodne, nie zawsze pełne usługi. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji, szukając odpowiedniego wykonawcy, wybierz taką firmę, która gwarantuje kompleksowy zakres usług. Znajdź wykonawcę, który przeprowadzi wymaganą kalkulację zapotrzebowania energetycznego Twojego domu, wykona najefektywniejszy projekt, a następnie zamontuje i odpowiednio skalibruje instalację.

Takie rozwiązanie nie tylko okaże się korzystniejsze cenowo, ale przede wszystkim pozwoli Ci uniknąć późniejszych trudności w wyegzekwowaniu usunięcia usterek. Co więcej, wybór firmy, która gwarantuje kompleksową usługę, pozwoli ci zaoszczędzić czas, ponieważ wszystkie działania będą realizowane w sposób płynny.

Termin realizacji i czas wykonania instalacji

Z uwagi na wysokie zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi, czas oczekiwania na realizację uległ znaczącemu wydłużeniu. Szukając odpowiedniego wykonawcy warto zapoznać się z jego dostępnością.

Kolejnym czynnikiem, który warto uwzględnić, jest czas wykonania instalacji. Choć w głównej mierze zależy on od wielkości i poziomu skomplikowania danej instalacji, to mimo wszystko warto poszukać firmy, która będzie w stanie najszybciej zrealizować powierzoną usługę. Termin realizacji, w zależności od złożoności zamówienia oraz doświadczenia instalatorów może się wahać od 1 do nawet 30 dni.

Stosunek ceny do jakości

Na wielu płaszczyznach pokutuje przeświadczenie, że im dany produkt jest droższy, tym wyższa będzie jego jakość. To samo dotyczy usług montażu paneli fotowoltaicznych. Warto jednak mieć na uwadze, że rynek rządzi się zupełnie innymi prawami i nie zawsze wysoka cena idzie w parze z jakością. Tym samym, zamiast automatycznie odrzucać oferty, których cena jest niższa, warto zastanowić się, co może być tego powodem.

Rosnąca konkurencja na rynku sprawia, że firmy zaczynają stosować różnorodne metody pozyskiwania klientów, w tym poprzez obniżanie cen, nie tracąc przy tym na jakości. Jeśli więc, po analizie ofert widzisz, że koszt całościowy wiąże się ze znacznie niższą opłatą za montaż, możesz śmiało zdecydować się na właśnie tę ofertę.

Na czym nie oszczędzać? Z pewnością na podzespołach. Ich wyższa cena rzeczywiście odzwierciedla wysoką jakość, dlatego tutaj celuj przede wszystkim w porządne rozwiązania.

Technologia

Dynamiczny rozwój paneli fotowoltaicznych sprawił, że montowane urządzenia szybko się starzeją, nie gwarantując tak dużych możliwości, jak nowe modele. Dlatego wybierając wykonawcę warto zwrócić uwagę na to, jakimi rozwiązaniami się posługuje. Tylko najnowocześniejsza technologia pozwoli na dłużej cieszyć się wysoką wydajnością paneli fotowoltaicznych.

Opinie

Nie da się ukryć, że opinie na temat danej firmy mogą nam bardzo pomóc w poszukiwaniu właściwego wykonawcy. Nawet pobieżne zapoznanie się z opiniami dotychczasowych klientów pozwoli wskazać, czy dane przedsiębiorstwo realizuje zlecenia z najwyższą starannością, czy współpraca okazuje się trudna. Weryfikacja opinii pozwoli ci uniknąć późniejszych rozczarowań, a także wybrać tego wykonawcę, który cieszy się największym poważaniem na rynku.

Wsparcie w pozyskaniu dofinansowania

Z uwagi na nieuchronnie zbliżający się kryzys klimatyczny powstały liczne możliwości dofinansowania montażu paneli słonecznych. Jeśli zależy Ci na tym, by maksymalnie zredukować koszty, związane z instalacją warto skorzystać z jednego z ogólnopolskich bądź regionalnych programów pomocowych. Jednym z ciekawszych jest program „Mój prąd”.

Wybierając wykonawcę dowiedz się, czy dana firma oferuje wsparcie w zakresie przygotowania dokumentacji konkursowej. Korzystając ze wsparcia profesjonalisty znacząco zwiększysz swoje szanse na uzyskanie refundacji poniesionych kosztów.

Najlepsze firmy fotowoltaiczne 2023

Jeśli już wiesz, na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze najlepszej firmy oferującej usługi związane z instalacjami fotowoltaicznymi, możesz przystąpić do wyboru tej właściwej. Aby ułatwić Ci to niewątpliwie trudne zadanie, przygotowaliśmy wygodne zestawienie, w którym znajdziesz najlepsze firmy fotowoltaiczne 2021 roku, które warto wziąć pod uwagę planując montaż instalacji fotowoltaicznej.

Soleko

Soleko – recenzjaFirma Soleko może się pochwalić imponującym doświadczeniem. Na polskim rynku działa już od 2003 roku, będąc tym samym jedną z najdłużej działających, rodzimych firm. Dla zdecydowanych klientów Soleko oferuje nie tylko podstawowe usługi kompleksowego montażu, ale dodatkowo gwarantuje wsparcie po instalacyjne, w tym konserwacje i monitoring instalacji.

Dlaczego warto skorzystać z usług Soleko?

 • możliwość wybrania dogodnej formy finansowania – gotówka, kredyt, leasing
 • dostępne liczne promocje
 • firma posiada swoje oddziały w 4 największych miastach oraz 2 w mniejszych miejscowościach

O czym warto pamiętać:

 • w zależności od wybranego typu paneli gwarancja producenta na wady fabryczne może wynosić 12 lub 15 lat, dlatego warto zwrócić uwagę na wybrany model, aby uniknąć późniejszego zaskoczenia
 • mimo zakładki „ceny” brak danych na stronie, konieczne wysłanie zapytania

PV Poland

Jest to stosunkowo młoda firma, powstała na początku 2019 roku, która szturmem podbiła rynek instalacji fotowoltaicznych. Wywodzi się z Krajowego Instytutu Energii Odnawialnej, dzięki czemu ma obszerne doświadczenie w dziedzinie prowadzenia audytów oraz niezbędnych analiz. Wiedza ta pozwoliła PV Poland szybko uplasować się na wysokiej pozycji wśród firm specjalizujących się w realizacji instalacji.

Dlaczego warto wybrać akurat PV Poland?

 • bardzo długa – 30 letnia gwarancja na wykonaną instalację,
 • szybka i sprawna realizacja instalacji.

O czym warto wiedzieć?

 • analiza strony internetowej nie pozwala zapoznać się z przykładowymi cenami instalacji, co może znacząco utrudnić określenie budżetu
 • na stronie brak szczegółowych informacji dotyczących stosowanych podzespołów

Alians

Jest to firma o ogólnopolskim zasięgu, która w swoich realizacjach kieruje się nie tylko obszernym doświadczeniem zdobytym w dziedzinie branży energetycznej, ale dodatkowo przemyśle, budownictwie oraz rolnictwie. To sprawia, że oferowane przez nią usługi są realizowane w sposób kompleksowy, przy zastosowaniu najlepszych rozwiązań. Do realizacji Alians podchodzi w pełni profesjonalnie. Klient zainteresowany ofertą ma możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji, która pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać najlepszą ofertę.

Jakie są największe zalety oferty Alians?

 • szybka realizacja – firma gwarantuje rozpoczęcie prac w przeciągu do 10 dni od momentu wpłacenia zaliczki
 • bezpłatna konsultacja, która umożliwia wstępne określenie kosztów instalacji

O czym warto pamiętać?

 • brak nawet szacowanego cennika usług sprawia, że bez konsultacji indywidualnej nie można oszacować wymaganego budżetu
 • długi czas oczekiwania na rozpatrzenie reklamacji

Helio Expert

Firma działa na polskim rynku od 2011 roku i od tego czasu wykonała szereg instalacji. W swoich działaniach kieruje się przede wszystkim podejściem kompleksowym. Decydując się na wybór Helio Expert Fotowoltaika masz gwarancję, że wszystkie etapy – od audytu, przez projekt, aż po samą instalację, zostaną przeprowadzone właśnie przez tę firmę. Co więcej, Helio Expert oferuje profesjonalną pomoc w pozyskaniu dofinansowania z programu „Mój Prąd”, co pozwala znacząco obniżysz koszty instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego warto wybrać właśnie Helio Expert?

 • bardzo długi okres gwarancji 35 lat żywotności, 25 na produktywność instalacji
 • wysoko oceniany stosunek jakości do ceny.

O czym warto pamiętać?

 • brak danych z szacowanymi kosztami instalacji uniemożliwia określenie wymaganego budżetu, przed umówieniem spotkania
 • firma nie posiada własnych montażystów, przez co konieczne jest zawarcie odrębnej umowy z firmą montażową

SunDay Polska

Firma działa na rynku od 2015 roku i stale się rozwija. Obecnie ma na swoim koncie ponad 100 000 zamontowanych paneli słonecznych, które gwarantują odbiorcom czysty, przyjazny środowisku prąd Firma dla swoich klientów oferuje kompleksowe usługi od przeprowadzenia audytu, przez profesjonalny projekt, aż do montażu. Co istotne, SunDay Polska ze swoją ofertą nie ogranicza się wyłącznie do osób indywidualnych oraz firm, ale dodatkowo realizuje inwestycje dla spółdzielni i wspólnot.

Wykazując się proekologicznym działaniem firma SunDay Polska oferuje kompleksowe wsparcie w pozyskaniu finansowania zewnętrznego na instalację odnawialnych źródeł energii, w tym kredyty, leasingi oraz dofinansowania.

Dlaczego warto wybrać SunDay Polska?

 • ogólnopolski zasięg,
 • imponujące doświadczenie w realizacji instalacji,

Co warto mieć na uwadze?

 • z uwagi na duże zainteresowanie ofertą SunDay Polska, mogą pojawiać się opóźnienia w rozpoczęciu prac
 • długi czas oczekiwania na rozpatrzenie reklamacji

Stilo Energy

Firma powstała w 2017 roku, jednak przez ten krótki czas zbudowała naprawdę wysoką pozycję na rynku. Liczny zespół ekspertów w swojej dziedzinie pozwala Stilo Energy na realizację nawet 500 instalacji na miesiąc. Tak imponujące wyniki świadczą nie tylko o bogatym doświadczeniu zespołu, ale również o prężnym działaniu przedsiębiorstwa.

Jakie są główne zalety Stilo Energy?

 • możliwość wykreowania przystępnej oferty za pomocą dostępnego kreatora,
 • pomoc w pozyskiwaniu finansowania.

O czym warto pamiętać?

 • na stronie internetowej nie można znaleźć szacowanych cen instalacji
 • niektóre wizualizacje nie odzwierciedlają rzeczywistych wymiarów dachu

Synteza OZE

Przedsiębiorstwo działa od 2013 roku, dzięki czemu może się pochwalić imponującym doświadczeniem. Co ciekawe, Synteza OZE specjalizuje się nie tylko w montażu instalacji fotowoltaicznych. Oferuje również inne, proekologiczne rozwiązania, w tym cieszące się coraz większym zainteresowaniem pompy ciepła. To sprawia, że osoby, ceniące sobie niezależność mogą znaleźć dogodne oferty z różnych dziedzin, w jednym miejscu.

Dlaczego warto wybrać Synteza OZE?

 • oferta dopasowana do różnych typów klientów
 • wsparcie w zakresie pozyskiwania finansowania zewnętrznego, w tym dotacji

Co warto mieć na uwadze?

 • brak cen na stronie internetowej uniemożliwia wstępne oszacowanie wartości instalacji
 • niektórzy klienci skarżą się na słabą znajomość zagadnień technicznych pracowników działu sprzedaży

DGE

DGE specjalizuje się w działaniach związanych z pozyskiwaniem i wykorzystaniem energii odnawialnych oraz gazu ziemnego. Posiada liczne oddziały a terenie kraju, a bogate doświadczenie sprawiło, że klienci chętnie wybierają właśnie tego wykonawcę. Wszystkie instalacje wykonywane są w sposób kompleksowy, co znacząco upraszcza zadanie, a przy tym nie generuje dodatkowych kosztów.

Główne zalety DGE:

 • bogate doświadczenie i wykwalifikowana załoga
 • kompleksowa realizacja usług
 • szybkość realizacji i wysoka dostępność terminów
 • wykorzystywanie wyłącznie wysokiej jakości komponentów

O czym warto wiedzieć?

 • stosunkowo krótka gwarancja na realizację,
 • firma nie posiada dedykowanych rozwiązań w zakresie finansowania instalacji,

Hewalex

Choć pod obecną nazwą Hewalex istnieje na polskim rynku od września 2009 roku, to jako jedna z niewielu firm posiada naprawdę imponujące doświadczenie, sięgające blisko 30 lat. W roku 2019 firma Hewalex znalazła się nawet w wąskim gronie dziesięciu najbardziej cenionych firm na arenie międzynarodowej. Firma posiada własny dział badawczo-rozwojowy oraz konstrukcyjny, co sprawia, że jest w pełnie niezależna, a wszystkie usługi realizuje w sposób kompleksowy.

Dlaczego warto wybrać właśnie Hewalex?

 • firma licząca się na arenie międzynarodowej
 • własny dział B+R

O czym warto wiedzieć?

 • oferty Hewalex kierowane są głównie do osób fizycznych, tym samym firmy, rolnicy oraz spółdzielnie nie mogą skorzystać z proponowanych rozwiązań

FlexiPower Group

Firma powstała w 2007r. i od tego czasu stale dąży do doskonalenia swoich usług. Obecnie oferuje swoim klientom kompleksowe realizacje, w tym związane z mikroinstalacjami, dedykowanymi dla niewielkich domów.

Dlaczego warto wybrać FlexiPower Group?

 • bogate doświadczenie w dziedzinie rozwiązań ekologicznych – w tym również pompy ciepła
 • wszelkie formalności można załatwić drogą internetową

O czym warto pamiętać?

 • firma nie udostępnia przybliżonego cennika, przez co konieczne jest umówienie się na spotkanie w celu oszacowania budżetu
 • długi czas oczekiwania na serwis w przypadku wystąpienia awarii

SmartSolar

Ponad 11-letnie doświadczenie na rynku pozwoliło firmie zbudować odpowiednią renomę, którą dodatkowo potwierdzają pozytywne komentarze. Do realizacji zleceń firma wykorzystuje 25 ekip, wykwalifikowanych montażystów, co pozwala zrealizować nawet do 20 instalacji dziennie.

Dlaczego warto wybrać SmartSolar?

 • wsparcie w zakresie pozyskiwania finansowania zewnętrznego
 • kalkulator umożliwiający oszacowanie kosztów instalacji

Wady SmartSolar?

 • niekiedy pojawiają się opóźnienia z rozpoczęciem prac
 • długi czas oczekiwania na kontakt z wyceną inwestycji

Rynek usług fotowoltaicznych znajduje się obecnie w prawdziwym rozkwicie. To sprawia, że osoby chcące wykonać instalację fotowoltaiczną mogą przebierać w ofertach tak, by znaleźć najlepszą dla siebie. Powyższe zestawienie ma na celu pomóc Ci w tym zadaniu. Zapoznaj się z ich ofertami, a z pewnością znajdziesz tę, która najbardziej będzie odpowiadała Twoim potrzebom.

Dodaj komentarz