Wymiary paneli fotowoltaicznych

Wymiary paneli fotowoltaicznychZdecydowałeś się w końcu obniżyć koszty energii elektrycznej dzięki bezpłatnej energii słonecznej i szukasz najlepszego dla siebie rozwiązania?

Musisz wiedzieć, że dla każdego użytkownika istnieje dostosowany system fotowoltaiczny. Przy wyborze odpowiedniego systemu dla Ciebie, niezbędne jest zrozumienie Twoich potrzeb energetycznych. Twoje potrzeby nie zostaną zaspokojone, jeśli wybierzesz system o niewystarczającej mocy lub zbyt duży. Wówczas taka inwestycja okaże się dla Ciebie zbyt kosztowna. Warto więc przy doborze odpowiedniego systemu polegać na profesjonalistach. Fachowcy dokonując przeglądu technicznego ocenią wszystkie elementy, niezbędne do wyboru właściwego rozwiązania dla Twoich potrzeb.

Istnieją 3 kluczowe elementy, które decydują o wyborze odpowiedniego rozmiaru paneli fotowoltaicznych: powierzchnia instalacji, liczba i model paneli oraz moc systemu.

Miejsce na instalację

Miejsce na instalacjęNa początku musisz odpowiedzieć na pytanie: na jakiej powierzchni chcesz zainstalować panele fotowoltaiczne? Panele można zamontować nie tylko na dachu, ale również na specjalnej konstrukcji ustawionej na gruncie. Znalezienie paneli fotowoltaicznych o odpowiednim rozmiarze oraz wydajności jest uzależnione od indywidualnego przypadku. Aby zainstalować system o mocy 1 kW na klasycznym dachu skośnym, potrzeba około 4 paneli, które zajmują średnio 6-7 metrów kwadratowych powierzchni. W przypadku dachu płaskiego, na zamontowanie systemu o takiej samej mocy potrzeba 9-10 m2. Różnica wynika z konieczności uwzględnienia wsporników przy przechylaniu paneli.

Jeśli dach jest szczególnie nierówny, panele fotowoltaiczne można oddzielić i zainstalować je w blokach na różnych podziałach. W takim przypadku należy przeprowadzić bardzo dokładną analizę, aby móc uzyskać jak najlepszą wydajność z dostępnej powierzchni. W przypadku nierównych powierzchni lub nieoptymalnego nachylenia zaleca się połączenie paneli fotowoltaicznych z optymalizatorami. Są to urządzenia elektroniczne, które stosuje się pod panele fotowoltaiczne w celu uzyskania jednakowej wydajności na wszystkich blokach.

Zużycie energii elektrycznej

Przy wyborze wielkości systemu fotowoltaicznego odpowiedz sobie także na pytanie: ile energii zużywasz, a ile energii chcesz wytworzyć za pomocą swojego systemu? Tylko rzetelna odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci znaleźć odpowiedni rozmiar systemu, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb. Aby pomóc Twojemu konsultantowi technicznemu, odszukaj bieżące rachunki i sprawdź ile wydajesz na prąd.

Twoje informacje mogą mieć jednak niewielką wartość, jeśli nie powiążesz ich z Twoimi nawykami konsumenckimi. Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne wytwarzają energię tylko przy świetle słonecznym. Ważne jest zatem, aby zastanowić się o jakich porach dnia zużywasz najwięcej prądu. Odpowiedni specjalista powinien dopytać Cię dokładnie o te kwestie.

Moc fotowoltaiczna w kW

Trzecim, decydującym elementem, niezbędnym do wyboru właściwego systemu jest moc fotowoltaiczna. Jest ona bezpośrednią konsekwencją dostępnej przestrzeni – a zatem liczby paneli, które można zainstalować – i zużycia. Jak zostało napisane we wstępie, nie ma sensu mieć paneli, które wytwarzają o wiele więcej energii niż potrzeba. Nie należy marnować energii, gdyż to zmniejsza korzyści z posiadania systemu fotowoltaicznego. Przy nadmiernej mocy, okres zwrotu z inwestycji znacznie się przedłuża.

Średnie, roczne zużycie energii w gospodarstwie domowym może wynosić nawet 3500 kWh i więcej (ok. 800 kWh na osobę). Aby pokryć to zużycie w normalnych warunkach, wystarczy system fotowoltaiczny o mocy 3 kWh. Dla uzyskania takiej mocy, potrzebnych jest ok. 12 paneli fotowoltaicznych, co daje powierzchnię ok. 20 m2.

 

Dodaj komentarz